top of page

Děkujeme za odbornou spoluráci a podporu.

Snímek obrazovky 2021-01-04 v 13.54.05.
UGS logo.png

Zeptejte se svého lékaře, zda máte nárok na úhradu pomůcek vaší pojišťovnou.

Inkontinenční pomůcky

Nezabírají vám léčebné postupy? Víte, že inkontinenci můžete uspokojivě řešit také pomocí jednorázových absorpčních pomůcek? V dnešní moderní době na trhu naleznete velice kvalitní produkty, které vám zaručí spolehlivou ochranu bez obtěžujícího zápachu. Povrch pomůcky navíc zůstává suchý a prodyšný, takže o ní celý den ani nevíte. Alespoň zčásti vám tak zajistí návrat k aktivitám, kterých jste se díky ní museli vzdát. Možná jste ani netušili, že vám na inkontinenční pomůcky může přispět vaše zdravotní pojišťovna dle stupně vašich potíží.

Jak získat příspěvek od zdravotní pojišťovny? Zeptejte se svého lékaře

Nebojte se navštívit svého praktického nebo odborného lékaře, například urologa, gynekologa, urogynekologa, neurologa nebo geriatra, který na základě potřebných vyšetření určí, o jaký stupeň inkontinence se u vás jedná. Lékaři jsou povinni vás komplexně informovat o možnostech léčby, včetně příspěvku zdravotní pojišťovny (tzv. úhrady) z prostředků veřejného zdravotního pojištění a můžou vám inkontinenční pomůcky předepsat.

Věk ani pohlaví nehraje u předepisování poukazů na inkontinenční pomůcky žádnou roli. Nárok na předpis vzniká při splnění indikací od 3 let věku pojištěnce, při prokázané inkontinenci. V otázce úhrad je velice zásadní, jaký stupeň ošetřující lékař diagnostikuje. Dle stupně inkontinence je možné využít výši úhradového limitu na měsíc pro absorpční pomůcky typu vložek, vložných plen, natahovacích kalhotek, zalepovacích kalhotek nebo kalhotek s rychloupínacím pásem. Čerpání úhrady je v I. a II. stupni inkontinence podmíněno spoluúčastí, která je 15% v I. stupni (do výše 79Kč) a 5% v II. stupni (do výše 47Kč). Poukaz může lékař vystavit na jeden, dva, avšak maximálně na tři měsíce.

Hospitalizovaným pacientům pojišťovna tyto pomůcky nehradí, ale poskytuje jim je dané zdravotní zařízení.

Senior Woman

Podrobné informace o podmínkách a výši úhrad z prostředků veřejného zdravotnictví naleznete na webové stránce VZP (ZDE).

Limity jsou popsány v metodice na str. 10 – Číselník VZP - ZP.

Kde získat inkontinenční pomůcky?

Inkontinenční pomůcky jsou dostupné v obchodech se zdravotnickými potřebami nebo v lékárnách. Vybrat si je můžete také z pohodlí domova přes internet. Zjistěte si webové stránky firem, které inkontinenční pomůcky vyrábějí či dovážejí, někteří z nich mívají k dispozici zkušební vzorky zdarma.

Snímek obrazovky 2020-11-15 v 14.26.28.

Pacientská organizace pro pacienty s inkontinencí

Klimentská 1216/46

110 00  Praha 1

E: info@inko-gnito.cz

DIČ CZ06860346

© 2020 INKO-GNITO všechna práva vyhrazena. Vytvořil RENOIR spol. s r. o.

  • Facebook
bottom of page